Rola diety w życiu młodego sportowca – Co jeść? Ile? Czym się nawadniać?

Wrodzony talent, samozaparcie, wsparcie najbliższych i ich gotowość na podjęcie poświęceń, a także regularne uczęszczanie na trening piłki nożnej warszawa – to tylko niektóre z warunków, które muszą zostać spełnione przez młodego sportowca i jego otoczenie, by miał on szansę na osiągnięcie sukcesu. Często pomija się wagę diety w rozwoju młodego sportowca. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Prawidłowe odżywianie a wpływ na  osiągane przez niego wyniki

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy tym co jemy. Pokarm, który dostarczamy młodemu organizmowi ma wpływ nie tylko na jego właściwy wzrost oraz rozwój, ale także może przyczynić się do osiąganych przez młodego sportowca wyników. W przypadku niedostarczenia mu odpowiedniej dawki substancji energetycznych, bądź zaniedbanie prawidłowego nawadniania może doprowadzić do zmniejszenia jego siły, wytrzymałości, szybkości oraz zwiększyć jego podatność na różnego rodzaju urazy.

Rola diety w życiu młodego sportowca

Niebagatelne znaczenie ma więc uświadomienie młodemu sportowcowi tego, jakich wartości odżywczych musi dostarczać swojemu organizmowi, ale także kiedy i w jakiej ilości powinien to robić. Kluczowym elementem dla jego rozwoju będzie też zadbanie, by wiedza ta została przekazana jego rodzinie.

Co i w jakiej ilości powinien spożywać młody sportowiec?

Jakie elementy powinna zatem zawierać dieta młodego sportowca, by jego organizm odpowiednio się rozwijał? Podstawowymi jej składnikami będą: węglowodany, białko oraz tłuszcze. Poniżej przyjrzymy się każdemu z tych elementów, by lepiej zrozumieć jego znaczenie w diecie młodego sportowca.

Węglowodany są uznawane za najbardziej podstawowy generator energii dla młodego człowieka, jednak często stosowana przez niego dieta nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Z racji tego, że większość treningów odbywa się w godzinach wieczornych, kluczową rolę jest tutaj poinformowanie rodziny, by dostarczała młodemu sportowcowi podczas obiadu, bądź kolacji węglowodanów dobrej jakości. Te znajdziemy na przykład w: owocach, warzywach, produktach zbożowych, ziemniakach oraz kukurydzy i jej produktach.

Białko co prawda nie jest uznawane za źródło energii w diecie młodego sportowca, jednak ma ono wpływ na prawidłowy rozwój jego mięśni oraz kości. Powinno zaspokajać około 12-15% jego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W sytuacji, kiedy młody zawodnik jest wegetarianinem białka zwierzęce zawarte w jego diecie należy zastąpić białkiem pochodzenia roślinnego. 

Tłuszcze powinny pokryć około 25-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego młodego sportowca. Nie powinno się stosować produktów beztłuszczowych, gdyż nie są one ubogie w składniki odżywcze.

Rola diety w życiu młodego sportowca

Właściwe nawodnienie – ważny element diety młodego sportowca

Prawidłowe nawodnienie jest ściśle związane z długością treningu. W przypadku treningu krótszego niż godzina, wystarczy, by młody zawodnik pił wodę. Podczas dłuższych ćwiczeń warto sięgnąć po specjalne napoje dla sportowców. Najlepiej, jeśli nasz młody sportowiec pije według schematu: po przebudzeniu, podczas każdego posiłku, przed, podczas i po treningu. Nie należy jednak ograniczać się do powyższego schematu. Warto uzupełniać płyny przez cały dzień. Można posłużyć się do tego zupami, mlekiem, koktajlami.

Dlaczego jest to takie ważne?

Jak powiedzieliśmy sobie wcześniej, odpowiednia dieta ma wpływ zarówno na zdrowie młodego sportowca, jak i na wyniki, które osiąga on w swojej dziedzinie. Należy zadbać, by jego rozwój następował harmonijnie. Mamy przecież do czynienia z człowiekiem, a nie robotem. Wszelkie zaniedbania mogą w przyszłości spowodować różnego rodzaju problemy ze zdrowiem, a tego każdy z nas chciałby uniknąć.