Rozwój dziecka a sport? Czy warto zachęcać dziecko do ćwiczeń?

Gra w jedno podanie, dwa ognie albo piłka parzy – w większości z nas te gry przywołują miłe wspomnienia beztroskiego dzieciństwa, kiedy prawie całe lato spędzało się na zewnątrz, wymyślając coraz to nowe gry razem ze swoją paczką. Zabawy od samego rana do późnego wieczora przepełnione były ruchem, radością i po prostu frajdą. Niestety obecnie coraz więcej dzieci rezygnuje z zabawy na świeżym powietrzu na rzecz nowoczesnych technologii. Już dwulatki potrafią opanować podstawowe funkcje smartfona lub tabletu, a kompulsywne oglądanie telewizji nie jest dla nich problemem. Alternatywą dla takiej sytuacji jest zaangażowanie dziecka w sport i pokazanie mu innych form rozrywki. Bo sport to zdrowie – naprawdę!

Aktywność fizyczna a zdrowie i rozwój organizmu

Dzieciństwo to okres największego i najszybszego wzrostu organizmu. Od trzeciego roku życia dzieci rosną o 5 centymetrów rocznie, przy czym tempo to znacznie przyśpiesza w momencie dorastania.

Aktywność fizyczna i regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na rozwój organizmu. Można powiedzieć, że piłka nożna dla dzieci Warszawa kształtuje prawidłową postawę i zapobiega wadom kręgosłupa, między innymi skoliozie. Ćwiczenia budują sylwetkę i wspomagają rozwój mięśni. Powstające podczas treningu siły pozytywnie wpływają na beleczki kostne oraz chrząstki stawowe – dzięki temu dziecko systematycznie uprawiające sport jest mniej narażone na złamanie lub uszkodzenia stawów.  Jednocześnie ruch sprawia, że organizm dziecka jest dobrze dotleniony – dzięki czemu wszystkie komórki, a w szczególności mózg otrzymuje ilość tlenu konieczną do prawidłowego rozwoju.

piłka nożna dla dzieci

Ponadto regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiegać cukrzycy i otyłości, która obecnie dotyka coraz większej ilości Polaków, zarówno dorosłych jak i dzieci. Jednocześnie odpowiednia dawka ruchu, pobudza jelita do pracy zapobiegając zaparciom.

Sport kształtuje charakter!

Regularne treningi i ćwiczenia niekiedy wymagają wielu poświęceń, ale jednocześnie dają ogromną satysfakcję i zadowolenie z siebie! Dzieci, które uprawiają sport uczą się cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, a także umiejętności organizowania czasu i systematyczności. Regularna aktywność fizyczna i zaangażowanie w sportową rywalizację, oczywiście w zdrowym wymiarze, pomagają wypracować dziecku pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

piłka nożna dla dzieci

Więcej korzyści może przynieść zaangażowanie dziecka w gry zespołowe. Wspólne treningi i ćwiczenia z innymi dziećmi pomagają wykształcić bardzo cenną umiejętność współpracy w grupie i zdrowej rywalizacji. Dziecko należące do drużyny sportowej rozwija swoje umiejętności społeczne, buduje swoje poczucie przynależności i akceptacji, które jest niezwykle istotne w czasie rozwoju, a w szczególności dorastania dziecka.

Dla dobra Twojego dziecka!

Z aktywności fizycznej i regularnych treningów wynikają korzyści zarówno dla ciała, jak i ducha Twojego dziecka. Sport to istotny element wspierający zdrowie oraz hartujący charakter, dlatego warto zachęcić dziecko do jego uprawiania już od najmłodszych lat. Aby przekonać dziecko do ćwiczeń warto pokazać mu różne możliwości, tak by sport stał się dla niego najlepsza zabawą i przyjemnością.