Jaka jest prawidłowa dieta dla dziecka przy aktywności sportowej?

Czy dieta jest potrzebna naszemu dziecku? Czy już w tak młodym wieku powinniśmy uczyć nasze dziecko zdrowych nawyku? Czy zakaz słodyczy i fast foodów jest wskazany? To jedne z licznych pytań, jakie zadają sobie rodzice w trosce o swoje pociechy. To rodzice odgrywają najważniejszą rolę na etapie rozwoju i dojrzewania swoich dzieci. Są obrońcami zdrowego rozsądku, bo tak, najważniejszym aspektem w planowaniu żywienia najmłodszych jest zachowanie zdrowego rozsądku. Bo poza wsparciem psychicznym, którego oczekuje się od opiekunów, jest też nauka i wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, które pozwolą dziecku na prawidłowy rozwój fizyczny. Co jest niezmiernie ważne przy dużej aktywności sportowej dziecka.

Co należy wziąć pod uwagę, planując dietę dziecka?

Dzieci uczęszczające na zajęcia sportowe mają duże zapotrzebowanie energetyczne, dlatego nie powinniśmy mierzyć ich swoją miarą. Komponując dietę dla dzieci, powinniśmy wziąć pod uwagę liczbę kalorii oraz substancji odżywczych, które potrzebne im są zarówno do prawidłowego funkcjonowania, jak i do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Ważnym aspektem jest również zbilansowanie i urozmaicenie posiłków. Należy pamiętać, że dzieci jedzą najpierw oczami, dlatego też warto postawić na kolorowe, atrakcyjnie wizualnie potrawy, które poza smakiem, będą przyciągały wyglądem.

Jakie są prawidłowe reguły żywienia u dziecka?

Mali sportowcy, potrzebują bardzo dużo energii, którą spożytkować będą mogli podczas wielu treningów w ciągu dnia. Dlatego najczęściej przy diecie dla dzieci zalicza się 5-6 niewielkich posiłków. Musimy pamiętać, że układ trawienny u dzieci się jeszcze rozwija i to dla jego prawidłowego funkcjonowania zaleca się małe, jednak częste posiłki. Poza zbliansowyanymi posiłkami bardzo ważną rolą jest nawodnienie organizmu. Jest ono równie ważne w życiu zarówno dziecka, jak i każdego innego człowieka. Za odpowiednią ilość, jaka powinna być spożywana przez dziecko w ciągu dnia, uważa się 1,5 litra. Choć często zdarza się, że dzieci nie przepadają za wodą, to bardzo ważne jest przekonywanie ich do jej picia, ponieważ wszelkie napoje kolorowe są z dodatkiem substancji słodzących oraz barwników. Rodzice, w trakcie komponowania posiłków powinni również wyeliminować wysoko przetworzoną żywność i stawiać na zdrowsze alternatywy.

Co ze słodyczami i żywnością typu fast food?

W planowaniu diety dzieci bardzo ważna jest ograniczenie słodyczy oraz wysoko przetworzonej żywności. Jest to istotne i potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Bardzo ważnym aspektem jest nauczenie małych sportowców dobrych nawyków żywieniowych, dzięki którym zmniejszą ryzyko występowania wielu chorób na dalszym etapie ich życia. Poza zakazywaniem i przestrzeganiem dzieci przed spożywaniem niezliczonej ilości słodyczy, na rodzicach spoczywa obowiązek dawania prawidłowego wzorca zachowań i uświadamiania, jakie konsekwencje może nieść ze sobą nadmierne spożywanie bogatych w tłuszcze i cukry produktów.