Jak zadbać o regularność aktywności fizycznej?

Co skłania nas do podjęcia aktywności fizycznej?

Każdy z nas miał w życiu do czynienia z aktywnością fizyczną w wielu postaciach. Przecież sprzątanie też nią jest! Jednak, jeśli chodzi o motywację do regularnego dbania o swoje zdrowie, w odniesieniu do aktywności fizycznej, nierzadko zdarza nam się zwyczajnie stracić zapał. Do aktywności fizycznej skłaniamy się z wielu pobudek. Dla niektórych jest ona istotna ze względu na zdrowie, dla innych ze względu na dbanie o sylwetkę, jednak jeszcze inni, dzięki aktywności radzą sobie ze stresem. Okazuje się, że to właśnie to, co skłania nas do podjęcia aktywności fizycznej, może być naszym największym wrogiem. Zrozumienie, że uprawianie sportu to również idealny sposób na zadbanie o zdrowie, pomoże nam nawet w momencie największego braku motywacji spojrzeć na swoją niechęć z nieco innej perspektywy, co w rezultacie przełoży się na podjęcie działania.

Dokładnie tak samo ma się sytuacja jeśli chodzi o stres. Jeśli jednak sport jest dla nas wyłącznie sposobem na zredukowanie tkanki tłuszczowej to szybko możemy ugasić zapał. W chwili zwątpienia zdarza nam się na chwilę zaakceptować swoją sylwetkę, aby tylko uniknąć aktywności fizycznej. Dlatego, warto porozmawiać z samym sobą i uświadomić sobie, że nawet dbanie o sylwetkę może być celem, ale warto wtedy na pierwszym miejscu postawić swoje zdrowie.


ruch zdrowie jak dbac

Co za dużo to niezdrowo…

Jednak każdemu z nas zdarzy się przesadzić. W myśl “sport to zdrowie” zdarza nam się ćwiczyć siedem dni w tygodniu po dwie godziny dziennie. Jest to oczywiście nieodpowiednie i szybko prowadzi do braku motywacji. Ćwiczenia w takiej ilości to nie tylko pierwszy krok do zaburzenia regularności aktywności fizycznej, ale także skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może przełożyć się na kontuzje czy problemy hormonalne.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Aby zmotywować się do regularności w aktywności fizycznej należy więc nie przesadzić z ilością ćwiczeń i posiadać odpowiedni cel. Okazuje się jednak, że istnieje jeszcze jedna istotna kwestia, która w znaczący sposób może wpłynąć na nasze chęci do regularnego
podejmowania aktywności fizycznej. Jest nim świadomość, że aktywność fizyczna nie kończy się i nie zaczyna wyłącznie na byciu za pan brat z siłownią. Siłownia to jedna z wielu możliwości dbania o regularność w aktywności fizycznej. Ruch zapewnia nam bowiem wiele innych rzeczy. Są to na przykład spacery, zabawy ze zwierzętami, wykonywanie czynności domowych czy gotowanie. Są to czynności, które angażują często wiele partii mięśniowych i często są intensywne do takiego stopnia, że mogą zastąpić nam trening o niskiej intensywności na siłowni.
Świadomość tego, że aktywność fizyczna to tak wiele czynności sprawia, że zdecydowanie łatwiej będzie nam zadbać o jej regularność. Nie będziemy bowiem czuć się znudzeni małym wyborem czynności oraz dobierzemy je tak, aby nawet w momencie sporego zmęczenia postawić na wykonywanie aktywności fizycznej. Zastosowanie w swoim codziennym życiu powyższych rad znacznie ułatwi dbanie o regularność aktywności fizycznej.