Najlepsze aktywności fizyczne dla dzieci w okresie wakacyjnym

Wszystkie dzieci cieszą się na okres wakacyjny, ale po kilku dniach zamiast beztroski, w wolnym czasie pojawia się nuda i monotonia. Jeśli nie zorganizowaliśmy wakacji rodzinnych to całe 2 miesiące musimy spędzić w domu, a przecież wcale nie musi tak być. Nawet w najmniejszych miejscowościach wakacje, lub inne okresy wolne od nauki mogą być wypełnione zajęciami dodatkowymi. Wystarczy wybrać się do szkół, hal sportowych, teatrów, domów młodzieży, kultury czy  kin. Nasze dzieci nie muszą się nudzić w wakacje!

Aktywność fizyczna – dobry sposób na nudę

W obecnych czasach aktywność fizyczna dla dzieci, młodzieży, na poziomie początkującym, to nie tylko wybór między piłką nożną, a siatkową. Jest cała gama sportów, które można poznać właśnie podczas wakacji,  każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet jeśli dziecko nie lubi zajęć wychowania fizycznego w szkole, to podczas okresu wakacyjnego przy odpowiednim doborze aktywności, chęci do uprawiania sportu same rosną. Podczas letniej przerwy dzieci są szczególnie narażone na brak ruchu, więc aktywność fizyczna jest idealnym sposobem na utrzymanie lub poprawę kondycji. 

Zacznijmy od najprostszego 

Jak można zauważyć, duże ośrodki sportowe, które dodatkowo działają podczas wakacji i organizują zajęcia dla dzieci, rzadko znajdują się w małych miejscowościach. A więc co rodzice mogą zrobić, kiedy nie mogą zapewnić dziecku transportu na zajęcia? Zacznijmy od tego co mamy pod ręką. Jeśli dziecko nie jest zainteresowane sportem, to ciężko mu będzie zorganizować sobie aktywnie spędzony czas samemu. Dlatego rodzic w takiej sytuacji powinien zacząć od siebie i rozbudzić w dziecku chęć do aktywności. Prostymi sposobami na zaczerpnięcię odrobiny ruchu będą rodzinne spacery, może z czasem bieganie, jazda na rowerze czy rolkach. Nawet godzinna aktywność to rozrywka dla dziecka, dlatego warto poświęcić na nią czas. 

Wyjątkowe sposoby 

W dużych miastach mamy więcej możliwości. Rodzice mają wiele opcji na zapewnienie dziecku transportu do miejsca, w którym nie będzie się nudzić . W takich ośrodkach sportowych mamy dostęp do zajęć indywidualnych lub grupowych, z opiekunem czy trenerem. Przy większym budżecie coraz popularniejsze stają się kolonie i półkolonie. Do wyboru jest wiele rodzajów takich wyjazdów, w tym właśnie sportowe. Podczas zajęć, kolonii, półkolonii, czy obozów sportowych nasze pociechy mogą poznać podstawy, między innymi: żeglarstwa, jeździectwa, wspinaczki, czy właśnie piłki nożnej. Grupy mają różne stopnie zaawansowania, więc takie zajęcia to też szansa na doskonalenie umiejętności. 

Dlaczego to ważne? 

Przede wszystkim nasze dzieci nie są skazane na dwa miesiące spędzone w domu. Wszyscy wiemy, że to, że nasze pociechy mają okres wolny niekoniecznie oznacza wakacje dla rodzica. Okres wakacyjny to świetna możliwość rozwoju. Nie wszystkie chcą w tym czasie się uczyć, wolą się po prostu zrelaksować po roku szkolnym. Aktywnie spędzone wakacje mogą im w tym pomóc i przygotować się na nowy rok szkolny.