Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Sport niesie ze sobą wiele korzyści. Niestety, w obecnych czasach coraz trudniej jest namówić do niego dzieci. Wynika to z faktu, iż używanie telefonu czy granie na komputerze skutecznie odciąga młodych ludzi od uprawiania sportu. Jak zatem zachęcić nasze dzieci do aktywności fizycznej?

Bądź dobrym przykładem

Dużo łatwiej będzie nam zachęcić swoje pociechy do uprawiania sportu, jeżeli sami będziemy aktywni fizycznie. Same słowa nie wystarczą, jeżeli każdy weekend będziemy spędzać przed telewizorem. Dzieci patrzą na swoich rodziców, jako na wzór do naśladowania, dlatego jest to ważne, abyśmy dawali dobry przykład. Nasze czyny będą miały dużo większy wpływ na nie, niż tylko puste słowa. 

Przede wszystkim zabawa

Dziecko nie będzie chciało uprawiać sportu jeżeli nie będzie mu to sprawiało przyjemności. Warto więc zachęcać je do tego, aby nie poddawały się wtedy, gdy np. piłka nożna im się nie spodoba. Sport może być uprawiany na różne sposoby. Może to być: karate, jazda na rowerze czy rolkach, pływanie, bieganie, piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, babington. Nie możemy zmuszać dziecka do danej dyscypliny, ponieważ przyniesie  to tylko odwrotny efekt. Zamiast zachęcić, dziecko będzie zdemotywowane, a sport nie będzie sprawiał wtedy przyjemności. 

  1. Wspieraj

Kluczowym elementem do motywacji naszego dziecka do uprawiania sportu, powinno być nasze wsparcie. Należy cieszyć i nagradzać jego sukcesy. W przypadku niepowodzeń warto zachęcać do dalszych prób. Należy również wykazywać się zrozumieniem. Nie każdy musi być mistrzem świata w danej dyscyplinie. Powinniśmy zaszczepić w naszym dziecku ideę, że to nie cel, a droga i to, czego się nauczymy w jej trakcie jest prawdziwą wartością. 

2. Zachęcaj

Dziecko można łatwo zachęcić do sportu jeśli podarujemy im coś z nim związane. Dobrym pomysłem jest jakaś koszulka do biegania, którą dziecko będzie mogło samo zaprojektować. Pozwól mu wybrać buty do grania. Jeżeli Twoja pociecha zobaczy taką drobnostkę, może je to zmotywować do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem, a jak wiadomo najtrudniej jest zacząć. 

3. Spędzaj aktywnie czas z dzieckiem

Twojemu dziecku łatwiej będzie się przekonać do danej dyscypliny jeżeli będzie miało swojego wiernego partnera – Ciebie. Przed rozpoczęciem uprawiania nowej dziedziny sportu dziecko może odczuwać strach. Pomóż mu w nią wejść. Nawet jeśli będzie miało akurat gorszy dzień i nie będzie chciało np. biegać, Twoja obecność może być czynnikiem decydującym, który zmotywuje je do regularnego wysiłku fizycznego. 

4. Urozmaicaj dyscypliny

Jest to ważne w szczególności dla najmłodszych dzieci. Normalne zasady gry mogą być dla nich nudne i czasami zbyt trudne do opanowania. Należy wtedy być elastycznym i odpowiednio naginać zasady tylko po to, aby gra była atrakcyjniejsza dla nich. Dodatkowo, można urozmaicać swoje gry dodatkowymi elementami np. kolorowymi piłkami. Należy pamiętać, że dla dzieci ma to być przede wszystkim zabawa, a zadaniem rodziców jest zadbać o to, aby dane dyscypliny były jak najbardziej atrakcyjne. 

.