Dzieciństwo to okres, w którym warto zachęcić dziecko do znalezienia pasji. Zainteresowania pomagają kształtować odpowiedzialność, charakter, a także dzięki nim młody człowiek spędza czas pożytecznie i przyjemnie. Piłka nożna to popularne hobby wśród dzieci i młodzieży w czasie przedszkola, szkoły lub liceum, a u niektórych staje się życiową pasją, która towarzyszy im w dorosłości. Co jeśli zainteresowanie może okazać się pomysłem na życie i profesjonalnym treningiem czy pracą w przyszłości? Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się los młodego piłkarza, dlatego warto wspierać go w jego sportowych wyborach i rozwoju.
Częste błędy
Niezwykle ważne jest, aby najbliżsi okazali wsparcie i zainteresowanie sportowym hobby dziecka. Niestety czasami zwykła pochwała nie wystarczy. Dziecko potrzebuje poczuć, że jego pasja ma sens, a ono się do tego nadaje. Obniżanie samooceny dziecka poprzez wytykanie błędów, porównywanie do innych młodych zawodników nie ma sensu, bo tylko zniechęci aspirującego piłkarza do dalszego rozwoju. Warto poświęcić trochę więcej uwagi dziecku, jeżeli czerpie ono radość i przyjemność z aktywnego spędzania czasu. Bardzo częstym błędem rodziny jest przekładanie swoich niespełnionych marzeń na barki dziecka, by w ten sposób pomóc sobie, a nie pociechom. Jeśli rodzic nie spełnił swoich ambicji i celów, może on wziąć przykład ze swojego podopiecznego i doświadczać ich w dorosłości. Krytyka, narzekanie lub omijanie meczów czy treningów dziecka nie poprawi jego sportowego rozwoju, a wręcz przyniesie odwrotny skutek.
Jak pokazać wsparcie?
Młodzi piłkarze i piłkarki przeżywają silne emocje związane z treningami, meczami, a także kontaktami ze swoimi znajomymi z drużyny, jak i przeciwnikami. Nie każde dziecko przyjmie tak samo porażkę czy siedzenie na ławce rezerwowej cały mecz. W takich sytuacjach przyda się wsparcie najbliższych, które może zadziałać motywująco i uspokoić dziecko. Warto pokazać młodym sportowcom, że każda porażka to motywacja do działania czy okazja do uczenia się na błędach. Najbliżsi powinni być obecni przy dziecku podczas jego sukcesów, jak i potknięć. Ważne, aby ta obecność przybrała formę fizyczną, emocjonalną i mentalną. Taki rodzaj wsparcia może przybrać postać podwiezienia na trening, kibicowania na meczu, wspólnym treningu w parku lub ogródku albo oglądaniu razem meczu piłkarskiego w telewizji. Nie można zapomnieć o rozmowie, w której podejmowany będzie temat kolegów z drużyny, sukcesów i marzeń dziecka. Rodzic nie powinien także bagatelizować problemów, a wręcz znaleźć ze swoją pociechą wspólny język, spróbować zrozumieć jego myśli lub chociaż wysłuchać.
W naszej Akademii Talentów Piłkarskich młodzi zawodnicy i zawodniczki zawsze otrzymują profesjonalne wsparcie, które sprawia, że treningi są przyjemne i bezpieczne. Młodzi piłkarze i piłkarki uczą się nie tylko gry w piłkę nożną, ale także tego jak radzić sobie ze stresem i emocjami, które są nieodłącznym elementem każdego sportu. Masz pytania lub chcesz poznać więcej sposobów na pokazanie wsparcia swojemu dziecku? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy zaoferować Tobie i Twojemu dziecku!