Co dają dziecku wyjazdy na obozy sportowe?

Im bliżej do lata, tym częściej zastanawiamy się jak najlepiej zaplanować dzieciom czas wakacji. Wyboru nie ułatwia ogromna ilość ofert półkolonii, wyjazdów i obozów o przeróżnej tematyce. Dużą grupę wśród wymienionych form wypoczynku zorganizowanego dla dzieci stanowią obozy sportowe. Mogą być one dedykowane konkretnej dyscyplinie, drużynie sportowej, zawodnikom zaawansowanym czy początkującym. Poniżej dowiesz się, jak ważne są wyjazdy sportowe w rozwoju zawodnika i całej drużyny.

 

Team spirit, czyli rola obozów w integracji drużyny

 

Sporty zespołowe mają to do siebie, że wymagają współpracy i budowania pozytywnych relacji między zawodnikami. Obóz treningowy to idealna okazja, aby młodzi sportowcy lepiej się poznali w różnych sytuacjach, również poza boiskiem — w ten sposób tworzą się więzi i przyjaźnie między dziećmi. Ma to również wpływ na zgranie całego zespołu. Zawodnicy poznają swoje mocne i słabe strony, a co za tym idzie, dużo lepiej komunikują się między sobą na boisku.

Dla dobrego ducha drużyny ważne jest też budowanie więzi z trenerem. Na obozie dzieci spędzają z trenerem większość czasu w ciągu dnia, a nie tylko kilka godzin w tygodniu, dzięki czemu nabierają do niego większego zaufania.

 

Umiejętności sportowe to nie wszystko

Obóz sportowy to nie tylko aktywność fizyczna i dobra zabawa. Wyjazdy tego typu mają dużo walorów pozasportowych dla młodego, rozwijającego się człowieka. Szczególnie dla najmłodszych zawodników jest to okazja do nauki samodzielności i radzenia sobie w nowych sytuacjach bez pomocy rodzica. Wyjście na chwile poza rodzinę i życie wśród rówieśników to z pewnością wielka przygoda dla dziecka, ale też zderzenie z nowymi sytuacjami, które uczą, chociażby rozwiązywania konfliktów.

Podczas samodzielnego wyjazdu na dłużej dzieci uczą się też radzić sobie z emocjami, które zawsze towarzyszą tego typu doświadczeniom. W zależności od charakteru każde dziecko znajdzie inny sposób na daną sytuację, ale tym razem w razie potrzeby skorzysta z pomocy trenera czy wychowawcy zamiast mamy i taty. To kolejny element obozów sportowych, który kształtuje umiejętności społeczne dziecka.

 

Profesjonalni sportowcy też jeżdżą na obozy

Regularne treningi to podstawa rozwoju zawodnika każdej dyscypliny sportowej. W profesjonalnym sporcie poza rozgrywkami ligowymi kluczowy jest okres przygotowawczy, w których większość drużyn wyjeżdża na obóz treningowy. Trzeba pamiętać, że w czasie takiego tygodnia wypełnionego treningami, trenerzy mogą skupić się na obserwowaniu zarówno indywidualnych możliwości poszczególnych zawodników, jak i grze całego zespołu w różnych formacjach. Wyjazd na obóz sportowy to inwestycja w rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Zachęcamy do zapoznania się bliżej z naszą ofertą, gdzie mogą Państwo znaleźć letnie obozy sportowe. Gwarantujemy, że podczas organizowanych wyjazdów Państwa dzieci nie tylko spędzą czas w radosnej atmosferze, ale też zdobędą szereg nowych umiejętności.