Jak presja rodzica wpływa na rozwój sportowy dziecka?

Sport to zdrowie – z tego właśnie względu rodzice często zachęcają swoje pociechy do aktywnego spędzania czasu. Zapisują je na różne zajęcia sportowe, do lokalnych klubów czy stowarzyszeń. Pragną, aby ich dzieci poświęcały dużo swojego wolnego czasu na aktywność ruchową. Jednak czy same chęci ze strony rodziców wystarczą, aby ich syn albo córka chętnie uczęszczali na tego typu zajęcia? Jak zachęcić nasze dziecko do sportu i jak presja ze strony rodziców wpływa na motywację do uprawiania aktywności fizycznej?

Negatywny wpływ presji rodzicielskiej

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których rodzice usilnie starają się namówić swoje dziecko do aktywności czy do uprawiania konkretnego sportu. Dzieje się tak najczęściej w przypadku niespełnionych ambicji z przeszłości, bądź pragnienia, aby dziecko kultywowało rodzinną tradycję sportową. Zmuszanie swojej pociechy do sportu może spowodować silny uszczerbek na jego psychice i zniechęcić je do jakichkolwiek działań. W konsekwencji tego dziecko może później być zestresowane, zmęczone a nawet zacząć sprzeciwiać się woli rodziców. Może to doprowadzić do poważnych kłótni i sprzeczek między domownikami.

Zamiast próbować osiągnąć swój cel stosując przymus, powinniśmy spróbować zachęcić dziecko do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem. Możemy pokazywać mu różne ogłoszenia z klubów sportowych, które robią nabór do drużyny czy zabierać pociechę na mecze i tym samym pokazać, jak wygląda dany sport. Istotne jest to, aby nasze działania były podejmowane z myślą o dziecku oraz jego komforcie.

Odnaleźć talent

Zanim jednak postanowimy zachęcić nasze dziecko do uprawiania sportu, musimy zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz. Powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy sport znajduje się w jego kręgu zainteresowań. Jeśli dziecko nie przywiązuje żadnej uwagi do aktywności fizycznej, szanse na przekonanie go będą nikłe. Nie oznacza to jednak, że powinno unikać sportu jak ognia. W takim przypadku, możemy zaproponować naszej córce lub synowi sporadyczne uczęszczanie na zajęcia sportowe. Pozwoli to zachować aktywność ruchową na podstawowym poziomie.

Presja rodzica

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli widzimy, że nasze dziecko pasjonuje się sportem lub jakąś konkretną jego dziedziną. W wyniku obserwacji możemy wywnioskować, jakie pasje i zainteresowania posiada. Gdy zauważymy, że dziecko wyjątkowo dobrze radzi sobie w jakiejś dyscyplinie sportowej, powinniśmy popchnąć je w tym kierunku. Jeśli interesuje się piłką nożną i z zafascynowaniem ogląda poczynania Roberta Lewandowskiego -zapiszmy je do klubu piłkarskiego. Jeśli kocha jeździć na łyżwach – niech spróbuje swoich sił w łyżwiarstwie wyczynowym. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie talentu w swoim dziecku i pozwolenie mu na sukcesywny rozwój w tym kierunku.

My jako rodzice, musimy ze wszystkich sił wspierać nasze dziecko i pozwolić mu rozwijać swoje życiowe pasje. Nasze poparcie, będzie w tym przypadku kluczowe. Jeśli my uwierzymy w umiejętności naszego dziecka, ono również uwierzy!

Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia działalności naszego klubu i zabrania dziecka na zajęcia prowadzone przez naszych doświadczonych instruktorów!