O tym, że ruch to zdrowie z pewnością słyszał każdy od najmłodszych lat. Rodzice i nauczyciele wpajają to podopiecznym i dokonują wszelkich starań, aby ich pociechy były aktywne. Dlaczego aktywność fizyczna ma tak ogromne znaczenie w życiu tak małego człowieka? Do czego się im to przyda? Te pytania zadaje sobie pewnie niejeden rodzic troszczący się w sposób szczególny o swoje dziecko.
Ruch a zdrowie dziecka
Aktywność fizyczna pełni ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nią już od momentu postawienia przez dziecko pierwszych kroków. Wpływa nie tylko na na fizyczny aspekt rozwoju ale również na umysłowy. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia wywołują pozytywne zmiany w układzie kostno-stawowym, mięśniowym, oddechowym, krążenia, immunologicznym oraz nerwowym. Niewątpliwy jest fakt, że wytrzymałość całego organizmu dziecka diametralnie się poprawia.
Po pierwsze dzięki silniejszym mięśniom i wydajności oddechowej może sobie pozwolić na szybsze wykonywanie czynności ruchowych przy równoczesnym mniejszym zmęczeniu.
Po drugie dziecko jest bardziej zwinne, zręczne oraz gibkie. Takie cechy z pewnością ułatwią mu życie w wielu sytuacjach, a w późniejszych latach zapewnią doskonałą sprawność fizyczną na zajęciach wychowania fizycznego w szkole.
Ponadto ruch wpływa na psychikę dziecka- pozytywny nastrój, poczucie szczęścia, dzięki wydzielającym się endorfinom, pozytywne myśli, zmniejszenie ilości stresu i napięcia, lepsza koncentracja i uwaga oraz sprawiają, że nasze pociechy po pełnym dniu aktywności zasypiają w mgnieniu oka.
Mała aktywność – co może powodować?
Wiemy już, że im więcej rusza się dziecko tym więcej korzyści z tego czerpie. Przejdźmy więc do aspektów związanych z małą aktywnością fizyczną bądź zupełnym jej brakiem. Przede wszystkim narażone są na wszelakie schorzenia takie jak: cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, osteoporozę i wiele innych, które można wymieniać godzinami. Co więcej, takie dzieci czują się gorzej we własnym ciele co skutkuje w przyszłości kompleksami, poczuciem wykluczenia z grupy, bycia słabszym, a nawet zniechęceniem do podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Formy aktywności
Nasza pociecha czy podopieczny najlepiej sprawdzi się oczywiście w ruchu podczas zabaw. Dzieci uwielbiają gry i zabawy w grupach, w których dodatkowo mogą konkurować ze sobą. Rodzice jak i nauczyciele mają do dyspozycji wiele gadżetów ułatwiających im prowadzenie tego typu zajęć. Mogą to być piłki, skakanki, gumy, rowery, rolki, trampoliny i wiele wiele innych. Nic nie cieszy bardziej jak widok dziecka szczęśliwego, uśmiechniętego od ucha do ucha, a co najważniejsze zdrowego i prawidłowo rozwijającego się.
Rozwaga przede wszystkim
Pamiętajmy o tym, żeby dawkować odpowiednio ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia i nie przymuszać dziecka do ruchu podczas, gdy jest ono bardzo zmęczone. Zalecane jest, aby dziecko podejmowało minimum 60 minut aktywności, choć zawsze starajmy się by było to znacznie więcej i nasza pociecha nie spędzała większości czasu na oglądaniu bajek czy graniu na komputerze, podczas gdy mogłaby go spędzić na zewnątrz z innymi dziećmi.