Najczęstsze kontuzje na boisku i jak sobie z nimi radzić

Piłka nożna – najpopularniejszy sport

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Za jego początek uznaje się datę założenia klubu Sheffield Football Club w Wielkiej Brytanii w roku 1857. Uznawany jest za jedną z najatrakcyjniejszych form uprawiania sportu zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Nie od dzisiaj wiadomo, iż w dobie coraz częstszej pracy zdalnej, ceniona jest niezwykle każda forma aktywności fizycznej w dodatku na świeżym powietrzu. Kochana przez miliony, piłka nożna, jest jednocześnie jedną z najbardziej kontuzyjnych form spędzania wolnego czasu, z powodu swojego kontaktowego i wyczynowego charakteru.

Rodzaje kontuzji w piłce nożnej

W przeciągu profesjonalnej, wieloletniej kariery sportowej piłkarz może doznawać regularnych urazów całego ciała. Chociaż według przepisów sport ten angażuje jedynie dolne kończyny, niejednokrotnie kontuzje dotyczą także innych partii. Najczęstszą formą kontuzji spotykanych w piłce nożnej są urazy nóg. Najbardziej narażonymi partiami są: staw skokowy, staw kolanowy, naderwania więzadeł, mięśni, stłuczenia, a także złamanie kości. 

Naciągnięcie mięśni

Najczęściej powoduje je niewłaściwa rozgrzewka, czyli brak odpowiedniego przygotowania mięśni przed dużym wysiłkiem. Mięsień naciągnięty najlepiej jest leczyć zimnymi okładami i ograniczyć ich przeciążanie.

Skręcenia kostek

Występują w wyniku poślizgnięcia, gwałtownego upadku, lub niewłaściwego ustawienia stopy na zewnętrznej lub wewnętrznej krawędzi. Objawia się bólem, opuchlizną, siniakiem. Niewłaściwie leczona może powodować długotrwałe urazy mięśni  stawów.

Złamania kości

Możemy spotkać się z dwoma rodzajami złamań. Są to złamania otwarte oraz złamania zamknięte. Pierwsze z nich dotyczą podskórnego złamania kości, drugie natomiast występują w momencie kiedy złamana kość przebiła skórę i jest widoczna. Ważne jest, aby szybko zatamować krwawienia, które może pojawić się w przypadku złamania otwartego. W obu przypadkach złamań konieczna jest szybko interwencja lekarza specjalisty. 

Urazy głowy i zaburzenia neurologiczne

Dochodzi do nich najczęściej w wyniku zderzenia dwóch graczy. W momencie wyskoku w celu odbicia lecącej piłki, występuje wysokie narażenie na urazy głowy, które nierzadko prowadzą do wstrząśnienia mózgu. Te z kolei mogą powodować dolegliwości neurologiczne, zaburzenia czucia, drętwienia kończyn, a nawet zanik pamięci.

Kontuzje piłkarzy w wieku szkolnym

Wśród młodych piłkarzy obserwuje się często charakterystyczną deformację kości kończyn dolnych, nazywaną ,,kolanami szpotawymi”. Charakteryzują się one nienaturalnym wygięciem nóg, przypominającym literę ,,O”. Podczas równego stania z wyprostowanymi nogami, kolana nie dotykają się, co więcej są nadmiernie wygięte na zewnątrz. 

Deformacja ta powstaje w wyniku częstego nadwyrężenia stawu kolanowego kopiąc piłkę w specyficzny sposób. W młodym wieku kości, ścięgna, a także mięśnie dzieci są w fazie wzrostowej, dlatego też łatwo ulegają zniekształceniu.

Szpotawość kolan jest zjawiskiem powszechnym, które nie grozi życiu, jednak nie należy go także lekceważyć. Delikatna deformacja kolana nie jest uznawana za zmianę patologiczną. Aby stwierdzić jej natężenie, wymagana jest właściwa ocena lekarza specjalisty. Bowiem, duża deformacja w późniejszym czasie może powodować przeciążenie przedziału przyśrodkowego, uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej i wczesne zmiany zwyrodnieniowe, które determinują z kolei ból i problemy z poruszaniem się. 

Jak sobie radzić z kontuzjami?

Trenowanie piłki nożnej wygląda odmiennie dla amatorów i odmiennie dla profesjonalistów. Podobnie możemy oceniać kontuzje, których doznają gracze. Złotą zasadą, którą należy przestrzegać w każdej dziedzinie sportu, jest jednak rozgrzewka. Odpowiednie przygotowanie naszego ciała do większej dawki ruchu stanowi kluczową podstawę do osiągania dobrych rezultatów w grze jak i do zmniejszenia ryzyka borykania się z licznymi kontuzjami.

Jeśli takowa już się niestety przydarzy, należy dokładnie zadbać o uszkodzoną część ciała i nie bagatelizować sygnałów, które wysyła nasz organizm. Nie warto poświęcać się i wracać wcześniej do wyczynowego treningu, jeśli nie czujemy się  jeszcze stuprocentowo sprawni. Niewyleczone kontuzje grożą wieloletnimi urazami, które nie opóźnią naszą regenerację mogą powodować dolegliwości, z którymi będziemy musieli sobie radzić nawet do końca życia. 

Należy pamiętać także, o regularnych i niezbyt gwałtownych treningach. Nie wyczerpujemy naszego ciała po dłuższej przerwie na pierwszym możliwym treningu. Podobnie jak w przypadku nieleczonych kontuzji, tutaj także możemy doznać poważnych uszkodzeń naszego ciała.
Młodym piłkarzom, którzy chcą jak najszybciej wrócić do aktywności sportowej, w ramach profilaktyki prozdrowotnej zaleca się uczestnictwo w sportach uzupełniających, takich jak sztuki walki. Pozwala to utrzymać wymaganą kondycję oraz stopniowo wrócić do pełnej aktywności. Jednak należy pamiętać o tym, aby nie nadwyrężać mięśni i ćwiczyć z częstotliwością zalecaną przez lekarza i trenera.