Zapobieganie otyłości przez zajęcia sportowe pod okiem wykwalifikowanej kadry

Otyłość jako choroba cywilizacyjna

W dzisiejszych czasach otyłość jest bardzo popularną chorobą wśród ludzi w różnym wieku. Jest ona powodem różnych innych chorób, np. tych układu krążenia. Jej poprzedniczką jest nadwaga, przy której powinna się już zaświecić lampka, że coś jest nie tak.

Zauważenie problemu wcześniej będzie dużym ułatwieniem w walce nie tylko o lepszą sylwetkę, ale przede wszystkim stan zdrowia. Kiedy jednak otyłość złapie nas w swoje szpony, warto jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalistów, bo nieleczona może prowadzić do strasznych powikłań, jak niepełnosprawność ruchowa, a nawet śmierć.

Skąd bierze się otyłość?

Powodów występowania otyłości może być masa. Przede wszystkim są to: brak ruchu, nieprawidłowe odżywianie – nadmiar tłuszczów, cukrów oraz produktów przetworzonych, stres, problemy psychiczne.

Zwalczanie otyłości

Otyłości nie powinno się zwalczać samemu. Tutaj potrzebni są już specjaliści, którzy znają się na rzeczy i pomogą w odpowiedni sposób wrócić do zdrowia, traktując pacjenta bardzo indywidualnie, aby nie zrobić mu krzywdy. Poza dietetykiem i lekarzem, istotni są odpowiedni trenerzy, którzy wprowadzą daną osobę w świat ćwiczeń, siłowni oraz zajęć sportowych.

Rozpoczynając leczenie otyłości, warto pamiętać, że choć dieta pełni tutaj kluczową rolę, bardzo ważna jest aktywność fizyczna. To ona pozwala spalać zbędne kalorie, rozruszać ciało, rozciągnąć mięśnie oraz – co za tym idzie – lepiej się poczuć.

Dla osoby, która ze sportem miała niewiele wspólnego, nie będzie to łatwe. Należy przygotować się na przysłowiowy pot i łzy, ale to one są kluczem do osiągnięcia sukcesu w walce o swoje zdrowie.

Wykwalifikowana kadra sportowa

Bardzo istotną kwestią w leczeniu otyłości jest to, aby nie przesadzić z treningami. Trenerzy, którzy udostępniają swoje materiały w Internecie, zazwyczaj biorą pod uwagę ludzi zdrowych. Należy liczyć się z tym, że nadwaga to choroba, która za sobą mogła pociągnąć np. stawy. Dlatego też w tym przypadku warto podejść do sprawy bardzo indywidualnie i zgłosić się do kompetentnej osoby, która pod uwagę weźmie stan naszego zdrowia.

Trener, do którego zgłosimy się o pomoc, powinien być wykwalifikowany w swoim zawodzie, posiadać wiedzę i potrafić podejść do sprawy poważnie. Na jakiś czas staje się on pewnego rodzaju mentorem, którego powinno się słuchać. Dlatego też ważne jest zaufanie.

Zajęcia sportowe

Decydując się na zwiększenie aktywności fizycznej, możemy wybrać spośród treningów grupowych i indywidualnych. Tutaj zazwyczaj wyznacznikiem jest cena. W przypadku treningów indywidualnych, na ten czas, prowadzący będzie tylko dla nas, w przypadku tych grupowych, trzeba liczyć się z tym, że ma on pod okiem kilkanaście osób.

Dlatego też warto porozmawiać z kadrą wcześniej o swoich chorobach, tak aby wiedzieć, jakich ćwiczeń np. nie powinno się wykonywać – niezależnie, czy zdecydujemy się na siłownię, pilates, sztuki walki czy inny sport.

Jakie zajęcia wybrać?

Dla osób z otyłością szczególnie poleca się ćwiczenia w wodzie, pływanie czy jazdę na rowerze, ale wciąż najważniejszy jest kontakt ze specjalistą w dziedzinie sportu, który pomoże zdecydować się na najlepsze ćwiczenia dostosowane do stanu naszego zdrowia.