W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć aktywność fizyczną?

Aktywność fizyczna to niezwykle ważny element w rozwoju naszego dziecka — zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Często mówi się, że sport powinien uczestniczyć w życiu każdego od najmłodszych lat. Aby zadbać jednak o bezpieczeństwo pociechy, należy zgłębić informacje, kiedy tak naprawdę dziecko powinno zacząć uczęszczać na pierwsze treningi.

Poznanie z aktywnością fizyczną

Wprowadzanie aktywności fizycznej do życia dziecka można rozpocząć się już od jego 2. miesiąca życia, zabierając pociechę na basen. Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup zabawek sportowych, takich jak piłeczki czy gry zręcznościowe. To pozwoli na oswojenie ze sprzętem do aktywności fizycznej od najmłodszych lat.

W internecie możemy napotkać artykuły, w których znani sportowcy chwalą się, iż treningi rozpoczęli już nawet od 4. roku życia. Jest to jednak wiek, w którym układ nerwowy nie jest do końca ukształtowany. To właśnie on w dużym stopniu odpowiada za wykonywane przez nas aktywności. Dlatego wykonywane przez dzieci w tym wieku ruchy nie są ukierunkowane na konkretny cel — mają po prostu cieszyć i bawić.

dzieci-aktywnosc-fizyczna

Pierwszy trening

W przypadku niektórych sportów, takich jak piłka nożna, squash czy tenis ziemny zapisanie dziecka na trening możliwe jest już od jego 3. roku życia. Są to jednak zajęcia, których głównych celem jest zabawa. Odpowiednią technikę można zacząć wprowadzać między 5 a 7 rokiem życia. Wtedy treningi bazujące na koordynacji ruchowej mogą stać się bardziej zaawansowane i nie opierać się jedynie na zabawie. Nie mogą być to jednak sporty obciążające dziecko, dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie piłka nożna czy taniec. Na sporty walki czy zajęcia z lekkoatletyki dziecko można zabrać gdy ukończy 10 rok życia.

Szlifowanie umiejętności

Między 8, a 12 rokiem życia dziecko może zacząć brać udział w zawodach. Należy jednak pamiętać, że w każdym wieku pociecha jest narażoną na kontuzję. Dlatego zajęcia powinny odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad, które tyczą się również dorosłych — rozpoczęcie rozgrzewką, a zakończenie rozciąganiem. Aby treningi przebiegały w sposób prawidłowy, powinny się one odbywać pod okiem profesjonalisty.

Predyspozycja dziecka

Plan treningowy dziecka rozpoczynającego aktywność fizyczną powinien być dokładnie rozplanowany. Godzina tygodniowo to minimum. Ilość treningów nie może być jednak zbyt duża, ponieważ w przyszłości może to wpłynąć negatywnie na rozwój. Należy również wziąć pod uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dlatego należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego możliwość i na podstawie tego wybrać odpowiedni wiek, kiedy pierwszy raz zaprowadzimy je na trening.

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej przez dziecko, powinniśmy również porównać jego zdolności z innymi dziećmi w tym samym wieku. To pozwoli ocenić, czy pociecha jest już gotowa na pierwsze treningi. Aby mieć pewność, że dziecku nic nie zagraża, warto regularnie odwiedzać osteopatę.

dzieci-aktywnosc

Jaką dyscyplinę wybrać?

Przed zaprowadzeniem pociechy na pierwszy trening powinniśmy dowiedzieć się, co tak naprawdę je będzie cieszyć najbardziej — w trakcie zajęć musi czuć się przede wszystkim komfortowo. Dlatego pod tym względem nie pomoże nam żaden artykuł — musimy wysłuchać potrzeb naszego dziecka.

Dyscypliną sportową, której wprowadzanie w życie dziecka można rozpocząć już od 3. roku życia, jest piłka nożna. Tak naprawdę każde dziecko spotyka się z jego uproszczoną formą. Dlatego rozpoczęcie treningów poprzez podstawowe zabawy z piłką pozwolą na odpowiedni rozwój naszej pociechy. Akademia Talentów Piłkarskich to miejsce, gdzie dziecko trenuje pod czujnym okiem profesjonalistów. Pokażemy Twojemu dziecku, że aktywność fizyczna to doskonałe urozmaicenie czasu!