W jakim wieku zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej?

Pasją wielu dzieci jest piłka nożna — niektóre już od najmłodszych lat marzą o zostaniu w przyszłości zawodowymi piłkarzami. To sport, który potrafi być doskonałą zabawą z rówieśnikami, uczy dyscypliny, koncentracji, poprawia gibkość ciała i ogólną kondycję młodego sportowca. Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane grą w piłkę już od dłuższego czasu, nie zwlekaj i zapisz je do szkółki piłkarskiej!


Im wcześniej, tym lepiej!

Niektóre szkółki piłkarskie oferują treningi dla dzieci już od 5 roku życia. Jest to młody wiek, jednak im wcześniej zapiszesz swoje dziecko, tym lepiej, ponieważ wiążą się z tym same korzyści. Co więcej, warto rozpocząć naukę gry w piłkę od 3 roku życia dziecka — posiada wtedy już większą koordynację ruchową, dzięki czemu może swobodnie biegać, skakać, rzucać piłką i za nią podążać.


Jak przygotować dziecko do treningów?

Zanim zabierzesz dziecko na pierwsze zajęcia, musisz je wyposażyć w strój szkółki piłkarskiej, do której zapisałeś Twoją pociechę. Dzięki temu uczestnicy zajęć będą wyglądać jak zgrana drużyna od pierwszego treningu dzięki takiej samej kolorystyce ubrań. Instruktorzy mają świadomość, że dzieci szybko zmieniają upodobania — za rok może się okazać, że Twoje dziecko nie interesuje się już grą w piłkę, a za to woli grę na instrumencie. Dlatego zakup stroju nie wymaga włożenia dużej sumy pieniędzy, a standardowy zestaw składa się z koszulki, spodenek i specjalnych getrów. Do tego odpowiednie buty i dziecko jest gotowe na trening!

Jeśli od zapisania się na treningi minęło już sporo czasu, a Twój syn lub córka nadal z pasją uczęszczają na zajęcia, możesz pomyśleć o zakupie bardziej profesjonalnego stroju do gry. Podstawą będzie komplet ubrań z przewiewnych materiałów, które jednocześnie będą chłonąć wilgoć. Warto też rozejrzeć się w sklepach za korkami, które ułatwią przyczepność do powierzchni, przez co zapewnią wygodę podczas meczów. Na naturalnej trawie sprawdzą się buty lanki, a na sztucznej turfy. W jesiennej i zimowej porze roku, kiedy treningi odbywają się na hali, warto wyposażyć dziecko w halówki. Kolejnym elementem, który odpowiednio dopełni strój młodego piłkarza, są ochraniacze na łydki, bowiem zmniejszą ryzyko kontuzji, zapewniając bezpieczeństwo Twojemu dziecku.

 

piłka nożna dzieci


Wsparcie psychiczne

Na treningach nie zawsze wszystko może pójść zgodnie z planem. Pomimo wielu sukcesów Twojego dziecka, zdarzać się również mogą porażki — zostanie niesprawiedliwie ocenione przez trenera, niezaakceptowane w grupie lub kilka razy pod rząd nie trafi do bramki. W chwilach zwątpienia należy zapewnić mu wsparcie emocjonalne, być blisko i pokazać, że jedna porażka to nie koniec świata i z każdego upadku można się podnieść.

 

Piłka nożna alternatywą dla smartfona

Podsumowując, warto zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej we wczesnych latach jego życia. Dzięki temu w krótkim czasie zdobędzie ważne umiejętności, pozna nowych przyjaciół i nauczy się pracy w grupie. Ponadto treningi piłkarskie są doskonałą alternatywą dla smartfona. Coraz więcej dzieci spędza czas tylko przed ekranem, a ich rodzice nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jakie może nieść to za sobą skutki. Lepiej, jeśli zachęcisz swoje dziecko do innej, bardziej angażującej i rozwijającej aktywności od najmłodszych lat, a tym samym uchronisz je przed uzależnieniem od telefonu.

Jeśli zdecydujesz się zapisać dziecko do szkółki piłkarskiej, sprawdź ofertę ATP (Akademia Talentów Piłkarskich) w Warszawie, która umożliwia najmłodszym naukę na nowoczesnych boiskach pod okiem profesjonalnych trenerów.