Jaką rolę pełni sport w wychowaniu dziecka?

W obecnych czasach, gdzie małe dzieci spędzają czas przed monitorami smartfonów, zapomina się, jak bardzo ważny jest sport dla młodego człowieka. Aktywność fizyczna od najmłodszych lat ma bardzo duże znaczenie i przyczynia się nie tylko do zdrowia fizycznego. Sport pomaga kształtować dziecku odpowiedzialność oraz charakter. Dzieci często niechętnie chcą uprawiać sport. Jest jednak kilka rad jak je do tego zachęcić. Warto zwrócić uwagę na rozwijanie zainteresowania aktywnością fizyczną w rozwoju dziecka.

Jakie korzyści płyną z uprawiania sportu?

Sport na pewno daje korzyści fizyczne. Ciało i psychika dziecka obciążone jest na przykład siedzeniem w ławce przez kilka godzin. Aktywność fizyczna daje możliwość odstresowania się i wyładowania nadmiernej energii. Oczywiste jest również, że wpływa na stan zdrowia. Sport sprawia, że ciało dziecka jest mniej narażone na złamania czy różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa. Doskonale wpływa na kondycję oraz stawy. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej wagi. Regularne ćwiczenia wspierają układ oddechowy i układ krążenia. To wszystko wpływa na poprawę koncentracji oraz pamięci, co za tym idzie lepsze wyniki w nauce. Ponadto sport uczy pewnych zachowań i umiejętności. Dziecko aktywne fizycznie uczy się samodyscypliny i wytrwałości. Takie cechy z pewnością pomagają mu w późniejszych etapach życia. Zaangażowanie, które pokazuje na zajęciach sportowych, później przenosi na życie codzienne na przykład w szkole. Regularnie uprawianie sportu sprawia, że dzieci są bardziej optymistyczne i pozytywnie. Mają na to wpływ endorfiny, które uwalniają się w trakcie ruchu. Aktywność fizyczna uczy także radzenia sobie z emocjami. Sport wiąże się czasem z porażkami. Pod okiem dobrego trenera lub rodzica dziecko uczy się jak radzić sobie z takimi sytuacjami. Młoda osoba, która jest aktywna fizycznie, lepiej dostosowuje się do nowych sytuacji, lepiej radzi sobie z emocjami i jest bardziej otwarta na zmiany. Co więcej, gry zespołowe z kolei uczą pracy w grupach i poprawiają koordynację ruchową.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Warto pokazać dziecku, że uprawianie sportu może przynosić dużo zabawy. Sport to nie tylko gimnastyka czy pływanie. Idealnie sprawdzą się zespołowe, takie jak na przykład piłka nożna. Dla dziecka będzie to doskonale spędzony czas, pełen frajdy. Ponadto dzieci biorą przykład z rodziców. Obserwują ich zachowania, a następnie chcą ich naśladować. Aktywni rodzice na pewno wzbudzą w młodym człowieku zamiłowanie do sportu. Aby, zachęcić dziecka do aktywnego trybu życia należy pokazać mu, że spacery, jazda na rowerze czy gry zespołowe to świetna forma spędzania czasu wolnego. Gdy dziecko będzie starsze warto dać mu wybór, jaki sport chce uprawiać. Jeżeli będzie chciało spróbować swoich sił w piłce nożnej, powinniśmy dać mu taką możliwość. Należy wspierać młodego człowieka w jego wyborach i wspólnie z nim próbować nowych rzeczy. Jeżeli dziecko nie ma konkretnych pragnień. Warto zapoznać się z ofertą pobliskich klubów sportowych i zaproponować dziecku coś nowego.

W naszej Akademii Talentów Piłkarskich chłopcy, jak i dziewczynki mają możliwość uczenia się gry w piłkę nożną. Mają doskonałą opiekę wyszkolonego trenera, który dba o ich bezpieczeństwo fizyczne, jak i psychiczne. Profesjonalna kadra pracująca w naszej akademii dba o to, aby dzieci uczyły się radzenia sobie z emocjami. Akademii Talentów Piłkarskich to gwarancja świetnie spędzonego czasu, nowych przyjaźni i zdobycia pasji. Jeżeli masz pytania lub chcesz poznać więcej ciekawostek na temat sportu. Skontaktuj się z nami!