Oczywistym przepisem na sukces w przyszłej karierze piłkarskiej dziecka są regularne treningi piłki nożnej, ale nie wystarczy założyć naszemu przyszłemu mistrzowi korki piłkarskie, postawić przed nim piłkę i kazać mu kopać tak długo aż będzie z niego następny Maradona. Trenowanie młodego sportowca to długi proces wymagający cierpliwości, pracowitości i wsparcia również ze strony rodzica.
Trening czyni mistrza
Kwestia samego treningu jest zmienna w zależności od wieku dziecka. U maluchów powinien tak naprawdę mieć formę zabawy, taka aktywność pozwala już od najmłodszych lat pracować nad zdolnościami motorycznymi i koordynacją oraz ogólną sprawnością fizyczną, dodatkowo pomaga to skojarzyć piłkę jako coś przyjemnego co będzie w przyszłości motywacją to spędzania z nią coraz większej ilości czasu.
Na początku tak naprawdę istotna jest sprawność fizyczna, to ona będzie później fundamentem do dalszej pracy. Z czasem trening może zostać już coraz bardziej ukierunkowany na piłkę nożną. Na tym etapie zmniejsza się bezpośredni wpływ rodzica na trening, najlepsze co może on zrobić to znaleźć odpowiedni klub lub trenera dla swojej pociechy, równocześnie trzeba oczywiście pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do ćwiczeń, stroju sportowym, wodzie itd. Przy wyborze klubu istotny jest plan rozwoju zawodnika, baza treningowa, plan treningów. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre nie tylko ze względu na staranność w kwestii techniki i dalszego rozwoju motorycznego, ale również dzięki dobrym warunkom na przygotowanie do pracy w zespole. O ile doskonalenie się i osiąganie sukcesów osobistych jest bardzo ważne, to jednak równie istotne jest nauczenie się, że przy tym sporcie na sukces pracuje się wspólnie.
Zdrowa rywalizacja i dobra zabawa
Nikt nie może podważyć znaczenia treningu fizycznego, ale gdy patrzymy na rozwój młodego zawodnika pod kątem wpływu rodziców, to kluczowe okazuję się wsparcie i motywacja. Na pewno pomaga w tym wiedza o dyscyplinie, im lepiej rodzic rozumie specyfikę gry, tym skuteczniej będzie potrafił wesprzeć emocjonalnie dziecko. Trzeba wykazać się cierpliwością i zrozumieć, że sukces wymaga czasu i nie ma co stawiać nierealnych celów.
Równocześnie istotna jest świadomość, że sam talent nie wystarczy i żeby wdrapać się na szczyt, trzeba w to zainwestować dużo wysiłku. Rolą rodzica jest zbalansowanie tych dwóch stron, motywowanie dziecka do ciągłego doskonalenia się i zdrowej rywalizacji, ale w tym samym czasie wspieranie go nawet wtedy gdy coś się nie uda. Nie można popaść w obsesję perfekcjonizmu, to tylko niesie za sobą ryzyko zniechęcenia dziecka a może nawet doprowadzić do pojawienia się myśli o rezygnacji. Koniec końców, piłka nożna powinna być pasją i dobrą zabawą.
Trenerzy w naszej akademii piłkarskiej z Warszawy są świadomi wszystkich ww. aspektów przygotowywania młodego mistrza! Z tego względu zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego i zapisania do nas swojej pociechy.