W Polsce temperatury zwykle utrzymują się poniżej zera przez całą zimę. Często trenerzy muszą się z tym pogodzić i dostosować do trudnych warunków pogodowych. Dlatego tak ważne jest, aby być przygotowanym i mieć określony plan. Jakie są możliwości i alternatywy? Jak uniknąć niepożądanych skutków?
Możliwości i wymagania
Niezadowalająca pogoda może pokrzyżować plany. Wybór odpowiedniego miejsca na trening jednak nie musi być tak trudny. Dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie treningów lub/i meczów w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie będą zagrażać opady czy ewentualne błoto. Takim miejscem może być siłownia lub hala sportowa.
Czym powinno charakteryzować się takie miejsce? Powinno posiadać wykładzinę podłogową lub parkiet, ponieważ z reguły jest bardziej komfortowy dla graczy; wygodniej jest po nim biegać, a także nie ma poślizgu, co eliminuje ryzyko upadku. Oświetlenie powinno być optymalne do gry. Natomiast ten problem powinien zostać rozwiązany bezpośrednio przez właścicieli hali.
Charakterystyka ubioru podczas gry w trakcie zimy
Podczas meczów dozwolone jest używanie sportowej bielizny termicznej pod strojem głównym, warunkiem jest, aby rękawy i nogawki bielizny termicznej były w tym samym kolorze, co kolor odpowiednio rękawów i spodni stroju piłkarskiego. Zakładanie szalików jest zabronione. Można grać w czapkach, ale zawodnicy wolą używać opasek na głowę, ponieważ są wygodniejsze i niezawodne, bowiem nie spadają podczas uderzeń głową. W przypadku treningu przygotowującego do meczu restrykcje są dużo mniejsze (np. dozwolone jest noszenie szalika).
Profilaktyka chroniąca przed chorobą
Każdy piłkarz indywidualnie ustala środki ochrony przed zimnem. Oczywiście wszyscy zawodnicy wychodzą na boisko w bieliźnie termicznej – po rozgrzewce i pierwszej połowie muszą przebrać ja na świeżą. Niektóre zespoły stosują wkładki ocieplające, ale większość sportowców uważa, że buty powinny być na stopie, aby nie było niepotrzebnych przeszkód podczas manipulowania piłką. W profilaktyce chorób dobrze sprawdzają się gorące napoje – piłkarze mogą pić herbatę przed rozpoczęciem meczu oraz w przerwie na rozgrzewkę przed wejściem na boisko. Większość sportowców ogranicza się do tych zasad i nie stosuje żadnych innych specjalnych środków.
Jakich reakcji organizmu można się spodziewać podczas treningu piłki nożnej na mrozie?
Bez względu na to, jak zaskakująco może to zabrzmieć, pogoda do -15 ° C jest uważana za całkiem normalną w grze. W pierwszych minutach trudno oddychać, a potem zawodnik przyzwyczaja się do zimnego powietrza. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, masażyści ubijają mięśnie zawodników rozgrzewającą maścią, aby przystosować je do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.
Warto również podkreślić, iż treningi na zewnątrz są możliwe również zimą, lecz nie, gdy temperatura spada poniżej -15°C. W takiej sytuacji nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu, tj. odzież oraz bielizna termoaktywna, specjalne rękawiczki, obuwie, czapka, komin. To pozwoli na komfortową grę bez tragicznych konsekwencji.