Chociaż dzieci i młodzież posiadają wrodzoną umiejętność szybkiej regeneracji i powrotu do zdrowia, to należy pamiętać, że nie są nieskończonym źródłem energii. One również mogą doświadczyć przeciążenia fizyczno-psychicznego, a tego należy za wszelką cenę unikać. Chcąc zapewnić im prawidłowy rozwój i wprowadzić do ich życia elementy treningu sportowego, należy pamiętać przede wszystkim o właściwym rozplanowaniu ćwiczeń. Zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim sił oraz predyspozycji podopiecznego.
Aktywność fizyczna powinna być częścią życia każdej młodej osoby. Wpływa ona pozytywnie nie tylko na kondycję i sprawność fizyczną, ale również zmniejsza ryzyko ciężkich chorób. Ponadto poprawia jakość snu oraz ogólne samopoczucie. Dziecko zwiększa swoją świadomość ciała oraz ćwiczy równowagę. W naszych czasach najmłodsi są często uzależnieni od internetu. Aktywność fizyczna może pomóc w oderwaniu się od cyfrowej rzeczywistości, a dodatkowo pozytywnie wpłynąć na kontakty z rówieśnikami.
Zatem, na co należy zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki!
Znalezienie odpowiedniego balansu
Osiągnięcie upragnionej sprawności fizycznej będzie możliwe tylko wtedy, gdy z odpowiednią regularnością, a w tym z dużym zaangażowaniem, będziemy wykonywać określone ćwiczenia na różne partie mięśniowe. Należy więc znaleźć równowagę pomiędzy ciężkim treningiem a odpoczynkiem i regeneracją. Oba te czynniki są niezmiernie ważne. Ich połączenie sprawi, że nie tylko nasz trening będzie bardziej efektywny, ale także nie doświadczymy tak szybko “wypalenia” i spadku motywacji.
Twierdzi się, że dla osoby początkującej najwłaściwszy rozkład ćwiczeń powinien zawierać 3-4 dni przerwy pomiędzy różnymi partiami ciała. Jest to optymalny czas, aby uniknąć ryzyka kontuzji czy przetrenowania. Jednocześnie, dzięki zachowanej regularności, mięśnie będą rozwijać się prawidłowo. W późniejszym czasie, kiedy organizm będzie już przyzwyczajony do obciążenia fizycznego, częstotliwość jednostek treningowych wykonywanych w ciągu tygodnia może wzrastać.
Od czego zależy częstotliwość treningu?
Poza racjonalnie rozplanowanym okresem regeneracji, a także poziomem sił dziecka, istnieją także inne komponenty wpływające na częstotliwość treningów. Jednym z nich jest rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli obejmują one niewielką ilość mięśni, np. wspięcia na palce, to mogą być wykonywane często. Rzadziej natomiast powinny być przeprowadzane ćwiczenia angażujące grupę wielu mięśni, ponieważ stanowią one dużo większe obciążenie dla układu nerwowego, a co za tym idzie — wymagają dłuższego okresu odpoczynku.
Poza tym istotna jest również ilość powtórzeń. Jeżeli intensywność treningu dziecka jest duża, tzn. wykonuje ono około 2-3 powtórzeń na jedną serię ćwiczenia, to organizm będzie potrzebował więcej czasu na odpoczynek (ok. 4-5 dni), ponieważ wykona tych powtórzeń więcej. Z kolei, jeśli ćwiczenie wykonuje się w serii powyżej 15 powtórzeń, będzie potrzebny krótszy czas na regenerację mięśni.
Warto pamiętać, że na częstotliwość treningów ma wpływ również właściwy sposób odżywiania i nawodnienie organizmu. Należy dbać o właściwy poziom różnych składników odżywczych w diecie młodego sportowca, który przez wzmożoną aktywność fizyczną potrzebuje ich więcej niż normalnie. Do najważniejszych z nich zalicza się węglowodany, czyli główne źródło energii. Znajdują się one głównie w owocach, warzywach i produktach zbożowych. Dodatkowo powinno zwracać się uwagę na dostateczną ilość sodu, który zapobiega skurczom mięśni, a także kalorii dostarczanych organizmowi, gdyż ich niedobór powoduje osłabienie ciała. Dobrze jest również trzymać się zasady 2 litrów wody dziennie, chociaż dla młodej osoby wykonującej męczące treningi, ta ilość może być swobodnie zwiększana w zależności od potrzeb.
Jeżeli sposób odżywiania będzie adekwatnie dostosowany do treningu naszego podopiecznego, to możemy być pewni, że przyniesie to same dobre skutki zdrowotne, a organizm lepiej zniesie wzmożoną częstotliwość ćwiczeń.
Regeneracja to podstawa
Dbanie o odpowiednią częstotliwość treningów jest bardzo istotne. Chociaż czasem wydawać by się mogło, że organizm wytrzyma więcej obciążenia, to nie warto ryzykować niepotrzebną kontuzją, bólem i osłabieniem ciała. Aby nasze dziecko codziennie otrzymało dawkę ruchu warto zabrać je na spacer, rower czy zachęcić do różnego rodzaju zabaw i gier ruchowych. To zachęci je do dalszego dbania o swoją sprawność fizyczną, poprawi samopoczucie, a także rozluźni mięśnie i przygotuje je do cięższych ćwiczeń podczas treningów.
Pamiętając o powyższych kwestiach sprawimy, że dziecko zachowa odpowiednią ilość treningów w połączeniu z wymaganą regeneracją, a tym samym znacznie poprawi swoje osiągnięcia.