Stres przed rozgrywkami — jak pomóc dziecku?

Wiele dzieci uwielbia grać w piłkę nożną i chętnie bierze udział w zawodach i meczach. Jednak czasami, zwłaszcza jeśli są one młodsze, mogą czuć się zestresowane przed wejściem na boisko. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby pomóc dziecku sobie z tym poradzić.

Skąd się bierze stres?

Aby dobrze grać w piłkę, dziecko musi się wykazać znaczną zdolnością koordynacji ruchowej i silną odpornością psychiczną. Ponadto wymaga to od niego szybkiego reagowania, oceny sytuacji i dobrego przygotowania taktycznego. Wszystko to ma duży wpływ na poziom stresu. A jego przyczyny mogą się różnić w zależności od wieku i doświadczenia dziecka.

Maluch niekiedy odczuwa stres w wyniku wzmożonego poziomu adrenaliny, który szybko rośnie, gdy czuje się ono pod presją. Może się bać, że nie wywiąże się z oczekiwań innych ludzi, w tym rodziców, trenerów i kolegów z drużyny, co jest szczególnie stresujące dla młodego umysłu.

Jednym z najważniejszych czynników stresogennych jest obawa przed porażką. Niepokój, związany z osiągnięciem gorszych rezultatów niż się spodziewało, jest powszechny wśród dzieci, które często odczuwają potrzebę konkurencji. Dodatkowo młody piłkarz czuje, że zostanie poddany krytyce, jeśli nie wykona dobrze swojej pracy na boisku.

Stres przed zawodami może też być wywołany przez presję czasu. Dzieci często czują się przytłoczone, gdy wymagane jest od nich, aby wykonywały zadania w określonym terminie.

jak pomóc dziecku ze stresem na meczu

Jaka jest rola rodzica?

Rodzice odgrywają ogromną rolę w życiu dziecka, szczególnie gdy chodzi o wsparcie psychiczne. Ważne zatem jest, aby mama i tata wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę, aby wesprzeć swoje dziecko w tak stresogennym dla niego czasie.

Po pierwsze – trzeba słuchać uważnie. Zrozumienie jest najlepszym sposobem wsparcia dziecka, a podstawową potrzebą każdego młodego piłkarza jest zwierzenie się komuś z długo tłumionych uczuć. Dlatego ważne jest, aby rodzice słuchali uważnie, kiedy ich dziecko mówi o swoich obawach lub radościach związanych z wystąpieniem w zawodach. Zamiast wywierać presję, warto skupić się na wsparciu pociechy i zrozumieniu jej emocji.

Po drugie – dziecko powinno wiedzieć, że rodzice wierzą w jego sukces i pozostaną przy nim nawet w najtrudniejszych momentach. Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice mogą zrobić, by dziecko było mniej zestresowane, jest wyrażenie wiary w jego możliwości. Rodzic bądź opiekun powinien być dla dziecka bezwarunkowym kibicem, który mimo wszystko będzie prawdziwie wierzyć w jego sukces.

Kolejną ważną rzeczą, o której rodzice powinni pamiętać, jest stworzenie pozytywnego środowiska. Chociaż mecz może być dla dziecka stresującym doświadczeniem, pozytywne nastawienie rodzica jest w stanie pomóc maluchowi, dając mu do zrozumienia, że wszyscy wierzą w jego umiejętności.

W ostateczności warto jest – w odpowiednim stopniu – zostawić dziecka same sobie, aby miało szansę naprawdę skupić się na meczu lub innym trudnym wyzwaniu. Rodzice powinni zachowywać odpowiedni dystans, aby ich pociecha miała szansę wykazać się własną determinacją, niezależnie od tego, jak trudny jest dany czas.

Nasza Akademia Talentów Piłkarskich daje dzieciom szansę na rozwijanie ich umiejętności sportowych w profesjonalnym środowisku. Skupia się na dostarczaniu małym piłkarzom odpowiedniego wsparcia, aby mogli oni osiągnąć szczyt swoich możliwości. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a dowiesz się, co możemy zaoferować Tobie i Twojemu dziecku!